Miežinis namų darbo alus

Šefo receptai
Įkėlė: Gruod 1, 2016
Porcijos:
6 porcijos
Sudėtingumas:
Pradedančiajam
Paruošimo laikas:
30 min.

Ingredientai

  • Miežiai 1 -
  • Vanduo 32 l
  • Apyniai 2 kg
  • Mielės 200 g
  • Cukrus 4 kg

Eiga

  1. Alui gaminti auginami specialūs šešiaeiliai salykliniai miežiai, kurie turi kiek daugiau krakmolo ir mažiau baltymų už maistinius.
  2. Pirmiausia reikia pasigaminti salyklą: parinktus miežius suberti į didelį kubilą, užpilti drungnu vandeniu ir palaikyti 4 paras. Tada vandenį nuo miežių reikia nuleisti, o miežius kubile dar palaikyti apie 12 val.
  3. Po to juos išsemti ir suberti ant švarių grindų (kamaroje ar kambaryje), kur temperatūra neturi būti žemesnė, kaip + 20° C. Supylus miežius ne storesniu, kaip 10 cm sluoksnui, juos užkloti drėgna lino paklode ir dar palaikyti 4 - 5 paras. Jei per tą laiką miežiai nesudygsta, juos reikia sulaistyti drungnu vandeniu ir užklojus drėgna linine paklode, dar palaikyti 3 paras.
  4. Miežius reikia taip sudaiginami, kad daigas būtų prasikalęs pro luobelę, 0 šaknelės išaugtų apie 2 cm. Būtina žiūrėti, kad visi grūdai būtų sudygę, nes didelė nedaigių grūdų dalis gali pagadinti visą salyklą. Sudygusius grūdus gerai išpurenti rankomis ir apie 3 paras džiovinti vėsioje, gerai prapučiamoje patalpoje.
  5. Baigti džiovinti nelabai karštoje krosnyje (karštoje krosnyje miežiai gali apdegti, tai pablogintų alaus skonį). Kol apdžiūva, miežius krosnyje reikia dažnokai pamaišyti, 0 apdžiūvusius - maišyti rečiau. Baigus džiovinti grūdus patikrinti, ar jie pakankamai išdžiūvę: tai nustatoma kandant grūdą, jei jis trupa, salyklas laikomas pakankamai išdžiūvusiu. Tuomet iš krosnies išimtus miežius dar būtina išsijoti, taip pašalinami visi nešvarumai, be to sijojant miežiai spaudžiami ir trinami, kad nutrupėtų išdžiūvę daigai ir šaknelės.
  6. Lieka pliki grūdai. Tokie specialiai paruošti ir sumalti grūdai užplikomi minkštu verdančiu vandeniu. Centneriui salyklos reikia pilti apie tris kibirus vandens. Užplikytą sakyklą gerai išmaišyti ir, uždengus paklode palaikyti 4 valandas. To tarpu paruošti kitą statinę (kubilą). Jos dugną iškloti ruginiais šiaudais, kuriuos, kad nesukiltų, prie dugno prispausti mediniais šipuliukais. Taip pat į statinę įstatyti šiaudais apsuktą medinę lazdą (kūlę).
  7. Apynių ekstrakto paruošimas. Į puodą sudėtus apynius užpilti 2,5 1 verdančio vandens ir apie porą valandų palaikyti karštoje krosnyje. Po to puodą su apyniais išimti, apynių ištrauką nupilti į paruoštą kubilą ant šiaudų. Apynių spurgas užpilti tokiu pat verdančio vandens kiekiu (2,5 1) ir vėl dėti į krosnį, kad dar kartą pritrauktų. Gautą ištrauką vėl supilti į kubilą.
  8. Šiaudais apsukta lazda dar apvyniojama ir apyniais. Iš jų visas ekstraktas sueis į alų, nesusigers į salyklą. Apyniuose esančios karčiosios medžiagos skaidrina alų. Taip paruošus kubilą su apynių ekstraktu iš pirmojo kubilo reikia nuleisti ištrauką ir ją supilti į pastarąjį, salyklą pirmame kubile dar kartą užpilti tokiu pat verdančio vandens kiekiu.
  9. Palaikius 5 val., skystį vėl nuleisti, tačiau jau į kitą statinę, kurioje bręs antros rūšies alus: pirmąkart nuleistas nuo salyklo alus bus pirmos rūšies, 0 antrą - antros. Po to, pirmąkart nuleistą skystį su apyniais supilti į didelį puodą ir virti 2 valandas, kol pasemtas į stiklinę, atrodys visai skaidrus.
  10. Tada jį perfiltruoti ir ataušinti. Aušinti iki 5◦ C temperatūros, kai rūgimas iš apačios ir iki 15◦ C temperatūros, kai rūgimas iš viršaus. Aušinant būtina saugoti, kad į būsimą alų iš aplinkos nepatektų bakterijų, kurios gali pakenkti alaus skoniui. Po to reikia sudėti mieles, jas sutrupinti ir išbarstyti pagal kubilo kraštus: taip paskleistos mielės geriausia pasiekia kubilo turinį, masė vienodžiau pradeda rūgti.
  11. Sudėjus cukrų, kubilą šiltai apdengti ir tik praėjus 3 valandoms, pažiūrėti, ar alus pradėjo rūgti. Jei rūgimas nevyksta, dėti naujų, šviežesnių mielių ir rauginti 24 valandas.
  12. Po to vyksta antras rūgimo procesas. Kylant kubile temperatūrai, reikia sekti, kad ji nepakiltų aukščiau + 10° C. Jei temperatūra aukštesnė, būtina kubilą vėsinti iš lauko pusės.
  13. Rūgstant, kubilo paviršiuje susidaro putos, vėliau jos pranyksta ir paviršius pasidaro lygus kaip veidrodis. Tai rodiklis, kad svarbiausias rūgimo procesas praėjęs ir šviežias alus jau padarytas. Tokį alų, kad jis sustiprėtų, būtina išpilstyti ir laikyti statinėse.

Panašūs receptai

www.kavosdraugas.lt | iki -40% kavos pupelėms Noriu!